naše srdce bije pro SPARTU !

Hlavni stranka

Fanservis XIX/2007 - FK Dukla Praha, FK Jablonec, Odense BK

Fanservis XIX/2007 - FK Dukla Praha, FK Jablonec, Odense BK

Realita dní minulých dní uvedla Spartu do nepříjemné situace. Ztratili jsme nejen v lize, ale i v Poháru UEFA a tak se i v kontextu posledních událostí začala kývat pod trenérem Bílkem židle. Tato pozvánka se věnuje zajímavému trojboji před nejdůležitějším zápasem podzimu - derby pražských S. Čeká nás utkání domácího poháru s Duklou Praha, ligové utkání v Jablonci a utkání Poháru UEFA v Odense. Tyto tři zápasy budou určovat další osud trenéra Bílka ve Spartě. Je nasnadě, že z těchto tří zápasů je třeba vybojovat postup v obou pohárech a tři body v Jablonci. Přijďte proto povzbudit Spartu jak na Julisku, tak kdo může i do Jablonce. A určitě se někdo z fans chystá i do Odense. Sparta nás teď potřebuje!

Po 14 letech jede Sparta opět na Julisku
Je to dlouhých 14 let, co Sparta naposledy hrála na Julisce a tehdy tam nad tehdejší Duklou vyhrála 6:2. Bylo by jistě příjemné tento výsledek zopakovat, ale doba i časy se mění. Tentokrát Sparta na Julisku zavítá v rámci domácího Poháru ČMFS. Dukla začala hrát druhou ligu až tuto sezónu, kdy ji odkoupila od postupujících Jakubčovic.

Podívejme se krátce do historie. Klub vznikl v roce 1948 jak ATK Praha. Dnes již neznámá zkratka ATK = Armádní tělovýchovný klub. V první fázi hrál ATK pouze přátelská utkání s armádními tými jiných států, ostatně hráčský kádr se skládal z reprezentantů toho času působících na základní vojenské službě. Zpočátku byl pak ATK průměrný ligový klub, ale poté, co ho v začátcích padesátých let převzal bývalý Sparťan Kolský se začalo vše obracet k lepšímu. V letech 1951 až 1956 se klub přejmenoval na ÚDA Praha - Ústřední dům armády Praha. V té době vznikly i klasické duklácké dresy - tmavě červené se žlutými rukávy. V rámci politického dění se začali soustředit nejlepší hráči ligy do tohoto klubu, aby tak byli připraveni pro reprezentaci pouze v jednom klubu. A to je i období, kdy tento klub upadl v nemilost, která trvala až do konce tehdejšího komunistického režimu. Klub získal poprvé i titul a na konci padesátých let se přejmenoval na současnou Duklu. Z více či méně známých důvodů Dukla byla silná v 60. 70. a i 80. letech, získávala tituly a zaznamenávala i úspěchy v evropských pohárech, případně na různých zahraničních zájezdech a turnajích. V 90. letech, kdy již hráči v Dukle působit nemuseli a stát, potažmo armáda, přestala pumpovat peníze, začala mít Dukla problémy, které vyvrocholili v sezóně 1994/1995 sestupem. Dukla na tom byla velmi špatně i ekonomicky a tak začala hrát ČFL. Pak přišla již známá fúze s Příbramí, postupně se klub přestěhoval do Příbrami a nakonec i přejmenoval na dnešní Marilu Příbram. V Praze zůstaly jen mládežnické týmy. V roce 2001 se spojila s Duklou Dejvice a získala tak zpět mužstvo dospělých. Klub hraje Pražský přebor, jednou sestoupí do 1. A třídy, pak ale přišel v loňském roce zmiňovaný obchod s Jakubčovicemi a Dukla již opět hraje - prozatím - druhou nejvyšší soutěž.

Své zápasy hraje Dukla na slavném stadionu na Julisce, který naleznete na Praze 6 nad bývalým Internacionálem. Jeho kapacita je 12 000, takže o lístky na dnešní zápas nemusíte mít strach.

Ligový oříšek v Jablonci
Jablonecký fotbal byl založen v roce 1921, kdy se objevil první fotbalový klub. Významnou úlohu začal hrát jablonecký fotbal po válce, kdy byl fotbal přesunut na dnešní Střelnici a byl založen klub SK Jablonec nad Nisou. V roce 1963 místní klub začal hrát ligové soutěže a v roce 1969 do fotbalu vstoupila významná společnost LIAZ, což mělo logicky za důsledek snahu o postup do nejvyšší elitní soutěže. To se i v roce 1974 povedlo, ovšem účinkování v nejvyšší soutěži mělo jepičí život, za dva roky klub sestoupil a pak se už nepodařilo se mezi elitu prodrat, navíc důsledkem toho bylo i oslabení vlivu Liazu v klubu. Po revoluci na přelomu devadesátých let byl klub dokonce v třetí nejvyšší soutěži, ale pak začala opět cesta vzhůru. V ročníku 1992/1993, kdy po rozdělení federace postoupilo do nejvyšší soutěže více týmů, se ještě jabloneckému fotbalu (již pod vedením týmu kolem Miroslava Pelty) nepodařilo proniknout do nejvyšší soutěže (pohořel v baráži s Bohemians Praha), avšak rok na to se již zadařilo a od té doby je již Jablonec stabilním prvoligovým účastníkem. Mezi nejznámější hráče, kteří v jabloneckém dresu působili patří například Pluskal, Novák, Havránek, Klucký.

Jablonečtí vyznávají zeleno bílou kombinaci dresů. Své zápasy hrají na nově zrekonstruovaném stadionu Střelnice, který má v současné době kapacitu 6 280 míst. Střelnici naleznete od Prahy velmi jednoduše, při vjezdu do Jablonce je hned po pravé straně silnice. Jablonec je v současné době na 12. místě s bilancí 1 výhra, 3 remízy a 3 prohry. Skóre je při celkovém počtu bodů 6 lehce pasivní 4:6.

V Odense o všechno v pohárové Evropě
Odense BK je celkem známým účastníkem dánské ligy. Klub má dlouholetou tradici, byl založen již v roce 1887. Ligový titul vyhráli celkem třikrát - v roce 1977, 1982 a naposledy v roce 1989. Město Odense pak leží na ostrově Funen. Pokud se vydáte do Odense autem, tak budete mít možnost se projet i po jednom z nejdelších mostů světa.

Letos se Odense dostalo do poháru UEFA díky vítězství v domácím poháru. Tam porazili dánského ligového mistra 2:1 a FC Kodaň tak ztratila možnost získat double. Odense sice není pravidelným účastníkem evropských pohárů, ale svou sílu má. Pohár UEFA hraje Odense BK již podruhé za sebou. Vloni se do Poháru UEFA probojovali díky Poháru Interoto. A hned v prvním kole vyřadili Herthu Berlín! Výraznější úspěchy v pohárech zaznamenali v sezóně 1994/1995, kdy v Poháru UEFA postoupili mezi osm nejlepších mužstev. Vyřadila je až italská Parma.

Odense BK hrálo v českých zemích již jednou a to v sezóně 1991/1992. Tehdy si s nimi poradil Baník Ostrava. Sparta hrála s dánským zástupcem před 12 lety, kdy narazila na Silkeborg IF. S tímto mužstvem na Letné prohrála 0:1 - velmi překvapivě. Naši hráči tehdy nedali nemožné a Vráťa Lokvenc se netrefil ani z malého vápna, sám nehlídaný. V odvetě ovšem Sparťané nenechali nic náhodě a vyhráli 2:1, čímž postoupili do dalších bojů Poháru UEFA.

Po domácí remíze 0:0 je jasné, že minimálně gól vstřelit musíme, pokud se chceme vyhnout penaltovému rozstřelu. Čeká nás vskutku těžký dánský oříšek...
Žádné komentáře