naše srdce bije pro SPARTU !

Hlavni stranka

Poháru UEFA - FC SPARTAK MOSKVA

Poháru UEFA - FC SPARTAK MOSKVA

NEWS.JPG

Představujeme soupeře v Poháru UEFA - FC SPARTAK MOSKVA


Podzimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a mužstvo Sparty čeká další utkání na evropské scéně. Ve stále novotou vonícím systému základních skupin Poháru UEFA přivítáme na Letné ve svém druhém, a zároveň posledním, domácím vystoupení soupeře z Moskvy – FC Spartak. Sparta má na svém kontě zatím tři body. V prvním zápase podlehli letenští doma švýcarskému Zürichu a to i „díky“ střevní viróze. Následující utkání v Toulouse jsme díky střelecké formě Kisela vyhráli a je na místě dodat, že tento výsledek byl překvapením. O to víc příjemnějším, neboť dává Spartě naději postoupit do jarních bojů na evropské scéně. Nyní tedy přivítáme Spartak Moskva - klub, kterému již skončila sezóna v ruské lize a kde skončil na stříbrné pozici. První místo mu uniklo doslova o pomyslný dvoubodový vlásek. Sparťané mají na moskevský klub příjemné vzpomínky, však se s nimi utkali již dvakrát v Lize Mistrů a pokaždé odjeli Rusové z Letné poraženi. Nyní je na čase navléknout další vítězný korálek, neboť tři body znamenají velkou šanci na postup do dalších bojů.

Jak už jsme zmínili, se Spartakem Moskva se Sparta střetla již dvakrát v Lize Mistrů. Poprvé tomu bylo v sezóně 1999/2000, kdy jsme nejprve ve 2. kole základní skupiny remizovali v Moskvě 1:1. Gól tehdy vstřelil Lokvenc, ale zajímavostí bezesporu je, že v brance Sparty nastoupil Tomáš Poštulka, který ještě nedávno hájil pozici brankářské jedničky, než ho nahradil Tomáš Grigar. Odveta přinesla Spartě stvrzenku postupu ze základní skupiny, kde ani jednou neprohrála! Své fanoušky potěšila výhrou 5:2. Pamětníci jistě vzpomenou na rychlý gól Lokvence v 1. minutě, nebo vynikající sólíčko Tomáše Rosického v minutě desáté. Podruhé los LM zavál Spartak Moskva na Letnou o dvě sezóny později. Tehdy prožívala Sparta opět úspěšné pohárové období pod trenérem Hřebíkem. Původně jsme měli hrát se Spartakem hned první kolo doma, ale dramatické události okolo teroristického útoku na WTC v New Yorku zapříčinily přeložení zápasu. Jestli to bylo dobře nebo špatně lze těžko soudit, v každém případě jsme pak doma zvítězili 2:0 góly Libora Sionka a Máry Kincla. V brance Sparty tehdy působil Petr Čech. Tímto zápasem jsme defacto postoupili ze skupiny. Odveta na Lužnikách pak přinesla remízu 2:2 a opět můžeme vzpomenout na vyrovnávací gól, který padl v nastavení, kdy se na něm výrazně podílel Petr Čech svým výletem do pokutového území soupeře!

Tolik z historie vzájemných zápasů. Bylo by příjemné dodržet tradici a doma do třetice zvítězit. Jenže dnešní Spartak je velmi silným soupeřem. V řadách klubu nastupuje český záložník a reprezentant Radek Kováč, který působil i v naší Spartě. Z tohoto pohledu se tedy bude jednat o pikantní souboj. Druhým krajánkem je Martin Jiránek, který do Ruska přestoupil z Itálie. V záloze najdeme již legendárního Egora Titova, kterému to neustále hraje a v útoku střílí Pavluščenko.

V Poháru UEFA Spartak zatím sehrál jediné utkání. Doma tak trochu překvapivě porazil Bayer Leverkusen 2:1. Předtím nepostoupili Rusové přes Celtic Glasgow do LM z třetího předkola, v 1. kolo Poháru UEFA ale jasně postoupili Häcken Götteborg po domácí výhrách 5:0 a 3:1.

Spartak Moskva byl založen v roce 1922 a ve své sbírce má spoustu trofejí. Za dobu SSSR získal 12 domácích titulů a 10 trofejí z domácí pohárové soutěže. Po rozpadu SSSR v této tradici klub pokračoval a získal dalších 9 titulů (ten poslední ale v roce 2001) a 3* zvítězil v národním poháru. Na evropské scéně se dostal Spartak Moskva do semifinále Poháru UEFA (1997/1998), semifinále Ligy Mistrů (PMEZ 1990/1991) a semifinále PVP (Pohár vítězů pohárů – dnes již zaniklý 1992/1993).

Utkání začíná ve čtvrtek 29. listopadu 2007 od 20 hodin. Předprodej vstupenek na toto utkání již běží.


Název klubu: Spartak Moscow

Založen: 1922

Klubové barvy: červená a bílá

Dresy: kombinace červené a bílé

Adresa: Football club «Spartak» 109029, Moscow, Pokrovskiy Boulevard, 3/1

Stadion: Lužniky (kapacita 84 745 diváků), postaven v roce 1956, rekonstruován v roce 1996  
Oficiální stránky klubu:
http://eng.spartak.com/ (anglická verze)

Fanouškovské stránky Spartaku Moskva:
http://spartak.msk.ru/ (pouze rusky)
http://www.fratria.ru/ - skupina fanoušků Fratria

Stránky plánovaného nového stadionu Spartaku:
http://www.stadionspartak.ru/