naše srdce bije pro SPARTU !

novinky ultrassparta

Spartě došla trpělivost. Posvítí si na ultras

Sparta : Slavia - 0:2

Praha - Fotbalová Sparta poněkolikaté doplácí na své rasistické fanoušky, naposledy se do ní opřel šéf sportu České televize. Letenský klub nyní slibuje nápravu do měsíce.

"Sparta již po období několika týdnů připravuje soubor konkrétních opatření, které by měly zajistit nápravu a budou mít i represivní charakter. Soubor přijatých opatření bude komplexně představen přibližně na přelomu měsíce října a listopadu," vysvětluje pražský klub ve svém pátečním prohlášení.

Vyjádření nejznámějšího klubu v Česku je pochopitelné. Během pondělního derby se Slavií sáhla Česká televize k razantnímu kroku. Téměř vypla zvukové mikrofony na stadionu. "My jsme veřejnoprávní televize, nemůžeme vysílat rasisty. Na to jsou zákony. Vždyť to je trestné," varuje Spartu ředitel sportovní redakce ČT Otakar Černý.

"Základním předpokladem této snahy je, aby na stadionu nedocházelo k jakýmkoli projevům extremismu nebo k činnostem, které mohou u ostatních návštěvníků či televizních diváků vyvolávat pocit nebezpečí. Tento typ problémů se, jak je všeobecně známo, týká pouze malé části tvrdého jádra fanoušků (Ultras)," dodává Sparta.

Loňský mistr často doplácel na chování svých fanoušků, kteří před dvěma roky svými rasistickými projevy dokonce uzavřeli část stadionu. Klub byl potrestán evropskou fotbalovou asociací (UEFA) a proti Arsenalu byla pro příznivce otevřena jen hlavní tribuna.

A nejen při domácích zápasech na Letné mají sparťané se svými příznivci problémy. Ti o sobě dali vědět při srpnovém derby s Viktorií Žižkov, kdy kromě rasistických projevů málem zranili světlicí vlastního brankáře.

Vedení Sparty sice intenzivně s tvrdým jádrem fanoušků jednalo, jenže výrazné zlepšení to nepřineslo. Nedocházelo sice k násilí a ubývalo nebezpečné pyrotechniky, ale v poslední době se problémy začaly znovu objevovat.

"V úvodu této sezony došlo k některým excesům, které ukazují, že politika komunikace je v této fázi bohužel nedostatečná. Tyto změny podle našich informací souvisí s jistými změnami ve struktuře tvrdého jádra Ultras," tvrdí ještě letenský klub.

Polský ku*vy! (FC Baník Ostrava - AC SPARTA PRAHA

NEWS.JPG

Polský ku*vy! (FC Baník Ostrava - AC SPARTA PRAHA, 15. lig. kolo)

Tak se nám ty povětrné ženštiny nějak začaly množit, paní Müllerová! Všude, kam se Spartičkou zavítám jsou vyvolávány ty pražské, ale na Bazalech, dalo by se říci, v srdci odboje, se dočkám změny. Téměř celý stadión, jako jeden muž, skanduje „Polský ku*vy! Polský ku*vy! Polský ku*vy!“ A má proč! Je snad zapomenuta dlouholetá nenávist ke Spartě? Ani náhodou. Tomáš Řepka a Maty si znovu užili své, ale chování fanoušků GKS Katovice překonalo vše, co jsem dosud zažil. Na Bazalech šlo včera o život! Jen díky klidnému zásahu Policie nedošlo ke ztrátám na životech a utkání se nakonec dohrálo. Šokováni byli zřejmě i domácí ultras, kteří se připojili k ostatním divákům a dali najevo svou nelibost vůči hordám zvěře z Katovic.

Ale pěkně popořádku. Podruhé během několika dní cestuje Spartička na východ. Minulou neděli prohrála zaslouženě v Brně, dnes ji čeká reparát ve slezské metropoli. Přestože Baník nehraje o ty nejvyšší příčky, zápas se Spartou je vždy událostí roku. A nejinak to bylo i včera. Zatímco domácí mohli celý týden lízat rány, které jim uštědřila Šilhavého družina ve středu Čech, Sparta ve čtvrtek bojovala se s dalším soupeřem z východu, s moskevským Spartakem. Že měli Baníkovci na odpočinek mnohem více času na hřišti k poznání nebylo.

Povinnosti mě zahnaly na blízký východ, ale ani to mě neodradilo od možnosti jet podpořit Spartičku v jejím dalším ligovém boji. Jednotky místní Policie jsou v pohotovosti a očekávají vlaky od Prahy. Včera jsem je převezl, přijel jsem odjinud, obklíčil jsem je a nepozorovaně zmizel. Předzápasová návštěva přátel se skvělým obědem, kafíčko, zmrzlinka, losování skupin evropského šampionátu a vzhůru na Bazaly. Ve městě potkávám průvod mladíků se žluto-modrými vlajkami, žluté kulichy na hlavách a policejní doprovod. „To asi nebude adventní pochod! A na opavské fanoušky to také nevypadá!“ říkám kolegovi. Když otevřou tlamy, je jasno! Poláci!!! Ještě stačím říct:“Dneska tam bude rušno!“ a už nás trolejbus vyplivne před Bazaly. Počkáme si na přicházející čepičkáře a vidím jen samé mladé tváře, kluky od 14 do 20 let. Někteří sotva stojí na nohou, pravděpodobně je ta tříkilometrová procházka z nádraží zmohla víc, než očekávali.

Hráči se již rozcvičují na trávníku, tribuny zejí prázdnotou a jedno je jasné. Dnes žádný balet neuvidíme, jen boj, nakopávané míče a znovu boj. Po pár krocích vypadá hrací plocha, jako by se zde běžela Velká Pardubická. S tím rozdílem, že v Pardubicích se takovému terénu říká oraniště. Drn vedle drnu, tráva jen tam, kam noha fotbalisty nešlápla. Bude to těžké pro všechny. Konečně se tribuny zaplnily, hráči se pozdravili, domácí klub předal šek s částkou 50 000 Kč ve prospěch dětí, jimž zemřel některý z rodičů při práci v dolech a konečně sudí Jílek zahajuje utkání. My bez nemocného Došana a zraněného Kuldy s útokem Maty Slepička. Bojuje se na hřišti, bojuje se v ochozech. Asi 150 věrných Sparťanů proti téměř 15 ti tisícovkám Chacharů. Z jedné strany hromové:“Baníkpičo, Baníkpičo, efcébé!“, z druhé strany nesmělý kontr:“ Nohavica, Nohavica, estébé!“ Hráči si těchto půtek nevšímají, všichni bojují jako lvi. Útok střídá útok, hráči nevypustí vůbec nic, šance před oběma gólmany, hraje se nadprůměrný ligový zápas, který by neudělal hanbu v mnohem prestižnějších soutěžích, než je naše liga. Kisel, Pospa, Maty, Rezek, Horváth, na druhé straně Magera, Svěrkoš, Metelka se starají gólmanům o práci. A znovu Maty, Vašek je překonán, naneštěstí obránce hlavičkuje mimo branku. To by domácí diváci nepřežili, dát Maty góla. Každý jeho dotyk míče je doprovázen bouřlivým pískotem a urážkami. Na své si přichází i Tom Řepka. Oběma to spíše pomáhá k lepšímu výkonu, hrají opravdu dobře. Ale i ostatní aktéři se nenechávají zahanbit. Sudí Jílek není téměř vidět, i on přispěl ke skvělé úrovni zápasu. Takových zápasů je nutné odehrát mnohem a mnohem víc, jinak v Evropě nemáme jedinou šanci uspět. Po půlhodině pan Jílek svolává oba kapitány a hlavního pořadatele, hrozí ukončení zápasu. Polští ultras oběhnou protilehlou tribunu a snaží se prolomit plot oddělující fanoušky Sparty. Než se jim to podaří, naštěstí přicházejí policejní oddíly. Se zvěří v žlutých čepicích bojují jako na barikádách. Jako smyslů zbavení se desítky katovických mladíků snaží dostat do sektoru našich fanoušků. Zprvu to vypadá jako legrace, ale po pár minutách je zřejmé, že jde o holé životy. Stovky vytrhaných sedaček létají vzduchem, vybuchují petardy a dýmovnice a ani policisté se psy nedokáží zjednat nápravu. Teče krev, zranění jsou na obou stranách. A znovu a znovu horda Poláků útočí na kordony policistů. Nyní už jde jen o jediné. Přežít! Nebudou ztráty na životech, dohraje se utkání? Domácí diváci vycítí nebezpečí a postaví se proti návštěvě se severu. Téměř celý stadión skanduje:“Polský ku*vy! Polský ku*rvy! Polský ku*rvy! My chceme fotbal! My chceme fotbal!“ Teprve policisté na koních a hasičské auto trochu uklidňují situaci. Stále se hraje ve vysokém tempu, v napjaté atmosféře se dohrává první poločas.

Druhá půle začíná s několikaminutovým zpožděním, teprve po ujištění hlavního pořadatele, že jsou polští fanoušci pod kontrolou. I po přestávce vidíme výborný zápas. Domácí mají více ze hry, ale do šancí se dostávají i naši borci. Pospa, Slepice, Réza a především Pavka Horváth se mohli stát slavnými. Vždy chyběl jen poslední krůček. Ovšem i domácí hráči často zlobili, Svěrkoš, Otepka, Rajtoral, Magera, ti také mohli skórovat. Několik střídání na obou stranách a utkání spěje k remízovému konci. Naši hráči se skutečně vydali na těžkém terénu ze všech sil, ale na vítězství to nestačilo. Zasloužená dělba bodů. Dnes hráli dobře všichni, počínaje Tomášem Grigarem, konče Mírou Slepičkou. Nikdo vyloženě nevynikal, ale také nikdo nezklamal. Za takový výkon zaslouží pochvalu, oni totiž i Baníkovci předvedli hru, za jakou se nemusí stydět. Jak už jsem uvedl, byli jsme svědky nadprůměrného zápasu.

Prohodím pár slov s naším lékařem MUDr. Novákem, zavzpomínáme na historii, kdy on, před třiceti kily, běhal v rudém dresu a rozloučíme se, Pendolino jim jede za pár minut. Já mám ještě chvilku času, zavítám na kafíčko k sympatické hostitelce a vyrážím na cestu k domovu. Nevezu sice tři body, ale zklamaný nejsem. Viděl jsem kluky bojovat jako o život a i jejich výkon nebyl k zahození. Dobrá práce. Cesta Pendolinem uběhla rychle, jízda v 1.třídě je příjemná. V Metru potkám pár kašpárků s červenobílými šálami a dle kyselých výrazů je mě jasné, že naše ztráta na jejich baleťáky nenarostla. Trocha odpočinku a ve středu vzhůru do Leverkusenu pokusit se o fotbalový zázrak. Jak to dopadlo vám povím příště.
Statistika zápasu:

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Jílek – Ondo, Goňa

Žluté karty: Marek - Zabavník
Diváci: 14 603

Sestava Ostravy: Vašek - Řezník (21. Tchuř), Pavlík, Bystroň, Čoupek - Rajtoral, Marek, Otepka, Metelka - Magera (81. Varadi), Svěrkoš. Trenér: Večeřa

Sestava Sparty: Grigar - Pospěch, Řepka, Kadlec, Zabavník - Rezek (82. Petržela), Kisel (90. Sylvestre), Kladrubský, Horváth, Matušovič (68. Limberský) - Slepička. Trené r: Bílek

Prohlášení ULTRAS SPARTA - Boj proti vlastním fans není kultivace fotbalu


Vzhledem k hrůzostrašné atmosféře na domácím stadionu na Letné v posledních zápasech, kdy si hráči Curychu nebo Bohemians 1905 museli připadat jako doma a my fanoušci Sparty jako v divadle, jsme se rozhodli podpořit aktivitu ULTRAS SPARTA a vystoupit tak proti nesmyslným represím ze strany vedení AC SPARTA PRAHA. V žádném případě neschvalujeme jakékoli násilné akce namířené proti Spartě, ale vedení musí vědět, že nechceme na stadionu mrtvou atmosféru, ale bouřící, elektrizující a skvělou atmosféru, která strhne hráče ke kvalitním výkonům a zaryje se do paměti každého návštěvníka zápasu. Aby se podařilo takovou atmosféru vytvořit, je třeba aby fungoval kotel nebo chcete-li nověji sektor ultras. Ten zde začal po odmlce opět fungovat na dolním ochozu za brankou a ve spoustě zápasů byl tím pravým 12 hráčem, ze strany kotle NEDOCHÁZELO k žádným excesům, ovšem postupně jej vedení začalo omezovat a házet různé klacky pod nohy, začalo podléhat tlaku médií a jiných třetích osob, což pochopitelně vyvrcholilo otrávením schopných jedinců v kotli a k tristní atmosféře, která byla popsána výše. Ruku v ruce s atmosférou pochopitelně klesla i návštěvnost zápasů. Tak jsme dospěli až ke stavu, který je pro SPARTA FOREVER nepřijatelný, nulová atmosféra na domácím stadionu, mizerná podpora vlastních hráčů, žádné choreografie, žádná organizovaná pyrotechnika, 4000 diváků na derby...děs běs. Odmítáme represe vedení proti vlastním fanouškům. Dobrá atmosféra na stadionu je přece cílem všech SPARŤANŮ. Prohlášení ULTRAS SPARTA si můžete přečíst níže.

Boj proti vlastním fans není kultivace fotbalu

Z důvodu nespokojenosti s postupem vedení klubu vůči vlastním fanouškům během posledních let a nepřijatelným krokům, které chystá nyní, jsme byli donuceni začít situaci řešit.

V prvé řadě bychom rádi připomněli některé kroky, které vedly k postupném zhoršování vztahů mezi vedením klubu a Ultras:

- Zákaz choreografie
- Zákaz pyrotechniky (ačkoliv v době fungování dohody o odpalování pyrotechniky nedošlo nikdy z naší strany k žádnému porušení domluvených podmínek)
- Postavení plotu napříč sektorem a přítomnost ochranky a policie přímo v sektoru
- Represe místo komunikace s fans a nadstandardní spolupráce klubu s policií namířená proti svým vlastním fanouškům
- Systematické porušování slibů vedením klubu

Vyvrcholením všeho jsou další nehorázná represivní opatření, která vedení chystá nyní.
Estébácké praktiky v podobě plánované evidence fanoušků a pokusů o omezení jejich svobodného vyjádření jsou pro nás naprosto nepřijatelné.

Požadujeme:

- Volný vstup do kotle bez evidence a omezení
- Dohodu o povolení choreografie a pyrotechniky
- Podporu fanouškovských aktivit
- Odstranění plotu a stažení ochranky ze sektoru

Na základě výše uvedených skutečností a nulové podpory atmosféry na stadionu ze strany vedení jsme se rozhodli opustit sektor a bojkotovat fandění na domácích utkáních Sparty. Současný trend a postup vedení vnímáme jako útok na samotnou naší existenci a fungování na domácím stadionu a máme v úmyslu podle toho také adekvátně reagovat. Naším cílem rozhodně není škodit klubu, ale jsme k tomuto činu tlačeni a jestliže nedojde ke změně situace, budou z naší strany následovat další kroky. Naše možnosti jsou sice omezené, ale rozhodně využijeme všechny, neboť si plně uvědomujeme fakt, že na našem nynějším boji stojí zachování supportu na Spartě a pokračování tradice věrných fanoušků Železné Sparty!

Současně chceme vyjádřit naprosté znechucení neschopností vedení Sparty důrazně se postavit na obranu Sparty jako takové, ať jde o klub samotný, jeho fanoušky i hráče proti množícím se útokům a tlaku, zejména ze strany médií.

Touto cestou bychom také rádi vyzvali všechny fanoušky navštěvující zápasy našeho klubu k podpoře jakoukoli formou (verbální, transparenty, neúčast na utkání v případě
nějakého rozsáhlejšího bojkotu). Věříme, že většina fanoušků nebude sdílet nadšení pro takto přehnané kroky, jak se vedení domnívá a podpoří nás.

ULTRAS SPARTA

AC SPARTA PRAHA - FC Zürich, Pohár UEFA

d0bee0897468df5.jpg

Bože, jak hluboko jsme klesli! (AC SPARTA PRAHA - FC Zürich, Pohár UEFA)Pro titulek dnešního referátu jsem si vypůjčil upravený název skvělého italského, lehce erotického, filmu z 80.let minulého století. Jedna z prvních odvážných vlaštovek do prohnilé socialistické kultury konce minulého století. Ovšem s tím rozdílem, že u tehdejšího filmu jsme skvěle pobavili všichni. Dnes se baví jen ti, co nefandí Spartě!

Jen čtyři dny uplynuly od posledního tragického vystoupení naší Spartičky. Na zápas v Č.Budějovicích raději nevzpomínat. Je skoro půlnoc, za pár hodin vstávám, ale tuším, že jen tak neusnu. Tak se s vámi podělím o své pocity. Nebojte se, nebude to dlouhé, ono totiž není téměř o čem psát.

Odjíždím na Letnou a v duchu přemýšlím, jak asi pojmenuji svůj dnešní report.

„7“. To bude název jako hrom. Rozepíšu se o sedmi posledních domácích nevyhraných zápasech Sparty v evropských soutěžích. To bude dobré, pokud by náhodou čekal někdo jiné zdůvodnění této číslice, převezu ho. Skutečně, Sparta posledních 7 pohárových zápasů doma nevyhrála. A dnes ta hrůzostrašná série skončí. Vždyť koho jiného, než švýcarského mistra, bychom měli porazit. Spartak Moskva? Ani náhodou! Ti nás smáznou, jak se jim zamane. FC Zürich, to je ten pravý soupeř na ukončení bídné bilance. Je to k nevíře, ale naše poslední domácí vítězství je staré na den přesně 38 měsíců. Jirka „Pelé“ Homola tehdy zařídil výhru nad maďarským šampiónem Ferencvárosem a od té doby je nám domácí výhra zapovězena. Dnes si tedy pochutnáme na evropské výhře.

Sedíme s kamarády v kulturním středisku, dobře se bavíme, popijeme, pojíme. Kolega si objednává guláš se 6 bramboráčky. Dej si jich 7, radím. A v duchu se těším, jak to použiji později v referátu. Dává si jich 6 a mě zatrnulo. To není všechno. Hodinu před výkopem přichází SMS. 4 hráči v nemocnici, dalších 8 sedí v hotelu s těžkými zdravotními problémy! Zavrhuji sedmičku a napadá mě další titulek -„Sračka!“ To ale přece nemůžu použít, okamžitě nápad zavrhuji. Ti zdraví budou bojovat jako lvi i za nemocné a stejně vyhrajeme.

V této náladě přijíždím na Letnou. Hráči se rozcvičují, sestava sice doznala několik změn, ale máme tak širokou lavičku, že horší než v Budějovicích to být nemůže. Zápas začíná smutně. Minutou ticha za zesnulého dlouholetého funkcionáře Sparty Dr.Bednáře. Ale z dalšího průběhu utkání by měl bývalý předseda Spartičky radost. Jsme lepší, máme převahu, tlačíme hosty před jejich branku. Jen ty góly opět nepřicházejí. Několik neproměněných šancí, ale ve 24.minutě přichází konečně branka. Míra Slepička vysekne salto na počest svého dalšího gólu. Do této doby se hraje prakticky jen na jednu branku. Místo pojišťující druhé branky přichází nepochopitelný útlum. Hosté se najednou osmělují a objevují prostory před naší svatyní. Ve 38.minutě kotel hostujích fanoušků vybuchuje poprvé. Po Poštově obrovské chybě O.Kondé vyrovnává. Když už jsem se zmínil o fanoušcích. Švýcaři, přijelo jich asi 1 000, byli naprosto famózní. I v době, kdy jejich miláčci prohrávali, podporovali svůj tým neskutečným způsobem. 3x bravo, nic jiného mě nenapadá. Za vyrovnaného stavu odcházejí hráči do kabin. Ukončíme už konečně tu odpornou bilanci, říkám si o přestávce. Nevím, do jaké míry byli indisponováni hráči, kteří bojovali na hřišti, ale jejich náhradníci, rozcvičující se v průběhu druhého poločasu, žádné problémy neavizovali. Přesto se dostali na hřiště až v době, kdy bylo o osudu zápasu téměř rozhodnuto. Po hodině hry dostáváme druhý fík a fanoušci Zürichu jsou u vytržení. Pokud mluvil trenér Bílek po zápase pravdu, zápas prokaučoval. Měl střídal vyčerpané hráče dřív.

Zápas spěje ke svému závěru, mnozí diváci houfně opouštějí tribuny a ti zbývající si vylévají svou zlost skandováním „Došek ven!“ a „Bílek ven!“ Vrtkavá je přízeň tribun. Před pár měsíci byli oba dva oslavováni jako hrdinové, dnes jsou v nemilosti. Musím dodat, že za současné situace právem. Na náš fotbal se nedá koukat. Mohl bych použít citace mých hodnocení z předchozích podzimních utkáních a jen doplňovat jména soupeřů. Jsme tragičtí, naše výkony jsou zoufalé. Takže i další domácí zápas končí naší porážkou a smutná série není u konce.

Odjíždím domů a zjišťuji, že nejsem ani zklamaný, ani naštvaný (napadá mě jiný termín, ale nepoužiju ho). Jsem apatický. A to je příšerné zjištění. Nic horšího snad ani nemůže být. Ani nevím, jestli půjdu v neděli na další zápas. To je děs. Není snadné být dnes fanouškem Sparty.

P.S. Ono mě to do neděle přejde a já zase přijdu. Ale za těch dnešních zbývajících 6 007 diváků bych ruku do ohně nedal.


Statistika zápasu:

AC Sparta Praha - FC Zürich 1:2 (1:1)

Branky: 24. Slepička - 38. Kondé, 62. Alphonse

Rozhodčí: Dougal - Andrews, Macaulay (všichni Skotsko)
ŽK:Limberský, Rezek, Petržela - Guatelli, De Souza, Schönbächler
ČK: Hassli (Zürich)
Diváci: 6 007

Křetínský: Mediální štvanice na Řepku by měla přestat

AC Sparta Praha: předseda představenstva Daniel Křetínský

Praha - Šéf fotbalové Sparty si myslí, že obránce Tomáš Řepka je v současnosti nadbytečně mediálně kritizován. Uvedl to ve velkém rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Sport.

"Vulgární projevy se v lize bohužel používají naprosto běžně, ale na pranýři je pořád jenom Tomáš. Já ho neomlouvám, ovšem vaše hodnocení je prostě nespravedlivé. Nezmar za poslední dva měsíce udělal dva hrubé fauly likvidační povahy a je ticho po pěšině," zmiňuje v listu Křetínský.

Příčinu v Řepkově neoblíbenosti vidí v něčem jiném.

"Tomáš není diplomat. V minulosti pronesl několik kontroverzních výroků. Nesparťan ho vnímá jako symbol arogance Sparty. Na jeho chybu se čeká a hodnocení té chyby pak není adekvátní," konstatuje sparťanský šéf, ovšem ihned dodává: "Svým způsobem si za to kvůli svým nešťastným výrokům může sám."

Křetínský si stojí i za trenérem Michalem Bílkem, který se ocitl kvůli nevýrazným výkonům pod tlakem. Zvláště se mluvilo o jeho odvolání v souvislosti s pohárem UEFA. Sparta postoupila přes dánské Odense až na penalty.

"Stejně jako oslavovaná Slavie se Žilinou. Nechci to ale zlehčovat, je to velké varování," říká Křetínský, ale odmítá veškeré spekulace o tom, že byla Bílkova pozice ohrožena. "My bychom ho teď prostě neodvolali. Já věřím, že trenér Bílek bude úspěšným trenérem Sparty. My jsem připraveni poskytnout mu obrovskou podporu," stojí si v deníku za svým.

V souvislosti s derby pražských S kde letenský tým prohrál na domácím hřišti 0:2 Křetinský uznává:

"Slavii patří respekt, že se jí podařilo vybudovat tým, jehož kvalita převyšuje součet individuálních schopností hráčů. My jsme bohužel ve fázi hledání sestavy a zůsobu hry. Tohle hledání samozřejmě nesmí trvat příliš dlouho, věřím že největší problémy máme za sebou a že ke zlepšení dojde," myslí si podle listu sparťanský boss.

Sparta bude mít nový stadion. Adresa: Second Life

AC Sparta Praha: AXA aréna

Praha - Fotbalová Sparta si staví nový stadion. Fanoušci se nemusejí obávat - o svou kapličku na Letné nepřijdou. Jen přibude druhá, virtuální.

Majitel fotbalového klubu - finanční skupina J&T - se totiž rozhodla zapojit do internetového světa Second Life, který před pěti lety naprogramovali vývojáři z americké společnosti Linden Lab.

Virtuální penalta

"Je to pro nás zajímavá možnost prezentace a nový způsob komunikace," popisuje vznik myšlenky mluvčí J&T Petr Málek. "Bylo nám však jasné, že jen banku v tomto virtuálním světě postavit nemůžeme a že je třeba zapojit někoho dalšího z naší skupiny. Sparta byla jasná volba," pokračuje.

A tak si J&T koupila v "kyberprostoru" svůj ostrov, na němž v nejbližších týdnech vyroste přesná kopie budovy J&T banky v Pobřežní ulici a právě stadion Sparty.


Obě stavby budou hrát spíše roli prezentační. Nicméně sparťanský stadion nabídne těm, kteří žijí svůj druhý život na internetu, také zábavu.

"Nabídneme návštěvníkům hru, kdy budou moci střílet penalty, za což se jim budou načítat body," vysvětluje Jakub Otava, tiskový mluvčí Sparty. A body budou pak moci směnit za virtuální dárky, jako třeba sparťanskou čepici.

"Tu si bude jejich alterego na internetu nasadit na hlavu a chodit v ní po Second Life," dodává Otava.

Kromě toho bude virtuální stadion sloužit pro prezentaci A týmu Sparty včetně realizačního týmu.

Dá se i vydělat

"Jak v bance, tak na stadionu bude moci tak zvaný avatar (neboli postava ze Second Life, pozn. red) najít jednoduchý odklik na reálné webové stránky, v případě Sparty také na e-shop," doplnil Málek.

Do virtuálního světa Second Life se zatím zapojilo asi šest milionů lidí po celém světě. Několik tisíc z nich má dokonce ze svého pobytu příjem. Do Česka přinesla Second Life společnost Beneta. Koncem března tohoto roku spustila portál Secondlife.cz, na němž poskytuje informace o virtuálním světě a možnostech, jak v něm podnikat.

Second Life má i vlastní měnu. Ta se směňuje v poměru 277 ku jednomu americkému dolaru. A za tyto virtuální peníze si pak avatar kupuje oblečení, najímá byt či si pořizuje virtuálního mazlíčka.

Využít tento prostor ke své prezentaci či dokonce podnikání se rozhodla již řada světových firem. A ostatně stadion Sparty nebude v nedozírném kyberprostoru jediný - svůj má například také amsterodamský Ajax.

Horváth si za kopanec tři zápasy nezahraje

Pavel Horváth si vykoledoval červenou kartu

Praha - Fotbalista Sparty Pavel Horváth si za vyloučení v pondělním derby tři zápasy nezahraje. Disciplinární komise potrestala ve čtvrtek i trenéra Mladé Boleslavi Zdeňka Ščasného pokutou třicet tisíc korun.

Horváth byl v zápase se Slavií vyloučen poté, co oplatil Danielu Pudilovi faul kopancem. Hráč už dostal finanční pokutu od klubu 300 tisíc korun. Horváth mířil na disciplinárku v krátké době podruhé. V září byl potrestán za hajlování při utkání na Žižkově pokutou 200 tisíc korun.

Hráč bude Spartě chybět v ligových zápasech v Českých Budějovicích a s Kladnem a také ve čtvrtém kole Poháru ČMFS proti Bohemians 1905.

Trenér Mladá Boleslavi pykal shodou okolností rovněž za zápas na Spartě, v němž byl vyloučen rozhodčím na tribunu. Pokutu 30 tiíc dostal za opakovanou kritiku rozhodčího.

"Na své chování v prvním poločase hrdý nejsem, ale ve chvíli, kdy mě rozhodčí vykázal, jsem se ničím neprovinil. V tu chvíli jsem udílel pokyny svým hráčům," citovaly Ščasného slova před disciplinárkou oficiální stránky Boleslavi. "Je to nemilé, ale s trestem jsem počítal a přijal ho. O odvolání neuvažuj," dodal kouč.

Zajímavý start do ligy (AC SPARTA PRAHA - FC Slovan Liberec, 1. lig. kolo)


Start ligy proběhl jako vždy ve velkém očekávání. Pokud člověk pohlédl na výsledky Sparty v zahajovacích utkání nových ročníků, případě jednotlivých částí sezón, tak rozhodně nepřišel na nějaké vynikající výsledky. Stačí vzpomenout remízu s Kladnem doma, prohru 0:3 s Jabloncem doma. A letos přijel na Letnou Liberec. Liberec určitě slabší než minulý, či předminulý rok, ale pořád Liberec. Naše Spartička absolvovala v přípravě vesměs výborné výsledky, čili mohl vládnout mírný optimismus. Na druhou stranu, čím lepší výsledky v přípravě, tím je to pak horší "naostro". Ostrá premiéra letošního ročníku přilákala na Letnou téměř 17 tisíc diváků, kteří přišli zvědaví na nové posily, namlsaní loňskou skvělou "double" sezónou - ale především se přišli podívat na Spartu! A ta je rozhodně nezklamala!

Začátek zápasu byl tradičně opatrnější, Sparta ale měla míč ve své moci a postupně začínala dobývat libereckou svatyni. Liberec zpočátku celkem dobře odolával, ale již první minuty ukázaly, že dneska bude na hřišti dominovat pouze jedno mužstvo a bude jen okázkou kdy to tam padne a kolik tam toho padne. Loňský a předloňský Liberec je prostě tatam. Otázka KDY to tam padne byla vyřešena již v 19. minutě. Prosadil se náš nejlepší loňský střelec Libor Došek. Po zmatku a chybě Košťála (očekávané posily letošního léta) se dostal k míči a Hauzra prostřelil - míč se dokutálel k tyči a 16 a půl tisíce diváků explodovalo nadšením. Vedli jsme 1:0 absolutně zaslouženě. Navíc od tohoto gólu Sparta ještě přidala ve třicetistupňovém vedru na obrátkách a doslova si s Libercem hrála. Hráči severočeského týmu působili jeden po druhém dojmem blbce, Sparťani hráli v klidu na jeden dotek, dařily se jim kličky, dokázali liberecké s přehledem obehrát. Přicházely super šance v podobě samostatného úniku Kuliče zakončeného nad, bombou do tyče v podání výtečného Abrahama, hlavička z metru nad made in Kulič atp. Liberec byl rád, že přišla poločasová přestávka a že prohrával jen 0:1.

Druhá půle se nesla již v mírnějším tempu. Sparta dál jasně dominovala přehrávala soupeře, ale tak jasné loženky již nepřicházely. Náznaky šancí ano, ale vše již zlikvidoval Hauzr, nebo nám to létalo vedle. A do třetice - kolikrát se naši hráči místo střelby snažili míč dostat do branky nějakou pěknou kombinací. Udělat z libereckých zadáků Bejbla a Petrouše ještě větší kašpárky se ale již nepodařilo. I tak zaplněná Letná aplaudovala a neustále tleskala pěkným akcím, byť se gólově neujaly.

Z hráčů tentokrát zasloužili pochvalu všichni. Obrana byla velmi jistá a dominoval jí stříbrný medailista Šimůnek. Človeka napadlo, zda se Řepa do obrany vůbec vrátí ;-) Každopádně dvojice Řepka - Šimůnek bude opravdu ozdobou zadních řad. Kladrubský hrál taktéž výborně, stejně tak napravo Pospěch. V záloze odehrál vynikající zápas Abraham a zaslouženě opouštěl hřiště s hromovým potleskem. Tentokrát hrál velmi jistě a dobře Kisel, standardně dobrý výkon podal Hušek. Pavel Horváth si zaslouží absolutorium, ten člověk byl snad všude. Evidentně štíhlejší a v pohodě jasně režíroval hru, ať byl na levé straně, nebo se pak stáhl doprostřed. V útoku škoda spálených šancí Kuliče, ale ono to zase půjde. Libor Došek svůj úkol splnil - dal gól a vyhráli jsme.

Celkově z pondělního zápasu převažuje spokojenost. Pěkný fotbal, pěkná návštěva, první tři body, to vše stálo za pořádnou pozápasovou oslavu. Uvidíme jak to bude dál. Pokud forma vydrží a mančaft bude takto šlapat (evidetně hraje týmově), tak můžeme opravdu směle pohlížet na obhajobu nejen domácího titulu, ale i domácího poháru. Jen ten los v předkole LM k nám mohl být přívětivější. Obávám se, že ani tento výkon by nemusel na Arsenal stačit. Uvidíme, nechme se překvapit.

Ať žije Sparta!

Statistika zápasu:

AC Sparta Praha - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Góly:
19. Došek

Žluté karty: Kisel, Kladrubský - Petrouš, Pudil, Jirouš
Rozhodčí: Příhoda - Pospíšil, Hojsík
Diváci: 16 544

Sestava Sparty: T. Poštulka - Z. Pospěch, J. Šimůnek, M. Kadlec, J. Kladrubský - K. Kisel (83. I. Žofčák), M. Abraham (74. M. Matušovič), L. Hušek, P. Horváth - L. Došek, M. Kulič (80. M. Slepička). Trenér: Bílek

Sestava Liberce: Z. Hauzr - P. Šinglár, P. Košťál, A. Petrouš, T. Janů (46. Hudson) - P. Papoušek, R. Bejbl, I. Hodúr (77. R. Hochmeister), J. Bílek, D. Pudil - R. Dejmek (58. M. Jirouš). Trenér: Zach

Srdce pláče, rozum jásá! (FC Viktoria Plzeň - AC SPARTA PRAHA, 2. lig. kolo)

Druhá etapa Tour de Gambrinus se jede ve Štruncových sadech. V úvodním prologu jsme na domácí trati porazili loňského mistra z Liberce a dnes jedeme další díl třiceti etapového závodu. Vyrážíme na cestu do města piva a matka příroda nám dává vzpomenout na páté výročí tisícileté povodně, která zasáhla naše území v roce 2002. Na některých úsecích dálnice leje jako z konve, takových oblastí nás potkalo asi sedm. To se máme na co těšit, říkám si. Sotva se přiblížíme k západočeské metropoli, je po dešti. Kosové si sice štěstím noty nepletou, ale sluníčko mezi mraky nám dělá radost. To však byla asi jediná kratochvíle, která nás dnes potkala. Jinak jsme nic veselého neprožili. Celou cestu řešíme jeden jediný problém. Na světlo boží se dostala informace o prodeji našeho mladého beka, Honzy Šimůnka. 8.května 2005 jsem ve svém referátu ze zápasu v Mladé Boleslavi napsal toto:“ Do utkání nastupuje naše Sparta s několika změnami. V brance gólman David Bičík, v obraně poprvé v životě na ligovém pažitu mladý Honza Šimůnek. Popřejme mu hodně štěstí a úspěchů, debutovat v 18 letech ve Spartě se jen tak někomu nepodaří. Honzo, držíme Ti palce, ať z Tebe vyroste třeba nový Jirka Novotný!“ Konec citátu.

To byl první a zároveň na dlouhou dobu poslední start Honzy Šimůnka v prvním týmu Sparty. Poté se vrátil zpět do naší rezervy, loňskou sezónu trávil na hostování na Kladně. Jako pilíř obrany reprezentace ČR do 20 let si udělal skvělé jméno na MS v Kanadě. To mu zároveň vystavilo téměř jisté místo v našem prvním týmu a já se těšil, že po dlouhé době dostane Tomáš Řepka spolehlivého a zdatného spoluhráče v naší obraně. A po čase ho nahradí nejen v roli vůdce týmu, ale i v roli kapitána. Říká se, jak skvěle si v této funkci vedl v mládežnických mužstvech. Po návratu z Kanady okamžitě nastoupil v posledním přípravném zápase s Rostockou Hansou a zahrál výborně. Dobře bránil, organizoval defenzivní činnost, ale dokázal i přejít do útoku. Nezapřel v sobě, že začínal s fotbalem jako útočník. Jeho obnovený debut byl vynikající. I v dalším zápase s Libercem byl bezchybný a troufnu si tvrdit, i nejlepším hráčem na trávníku. Teď dojde na má slova a on začne dohánět legendu Jirku Novotného v počtu ligových primátů. Tak takto růžově jsem si to maloval. Jenže ouha. Jeho umění nezůstalo utajeno v české kotlině a o Honzu začal být zájem ve světě. Snad ho nepustíme dřív, než za dva tři roky, namlouvám si. Ale cinkot dukátů dokáže mnoho. S největší pravděpodobností končí pohádka o českém Honzovi, který šíří slávu naší Spartičky. Nabídce bundesligového Wolfsburgu prostě nelze odolat. A tak moje Sparťanské srdce pláče, ale rozum jásá. Pokud jsou pravdivé moje informace o Honzově ceně, musím uznat, že se našemu vedení podařil majstrštyk. On odehrál v prvním mužstvu Sparty necelé tři zápasy a stane se jedním z nejdražších hráčů naší historie. Na lékárnických vahách posuzuji možné budoucí varianty. Na jedné straně je varianta Honzu dnes neprodat, nechat ho vyzrát v týmu Sparty a za pár let prodat za větší peníz. Na straně druhé leží závaží v podobě dnešní německé nabídky. Co když se Honza zraní? Jaký zájem o něj bude, pokud se Sparta neukáže v evropských pohárech? Právě dnes svítí jeho hvězda jasně, proto naprosto chápu počínání majitelů Sparty. Taková nabídka už nikdy nemusí přijít. Srdce mě krvácí, ale s okamžitým prodejem souhlasím. Nikdo nevíme, jaká je skutečná finanční situace Sparty a co se stane, pokud bychom letos nehráli ani Ligu mistrů a ani Pohár UEFA. Šance přejít přes Arsenal je malá, já přesto věřím, že naděje je. Na druhé straně je možná i situace, že nepostoupíme ani do LM, ani do poháru UEFA. A někde peníze na chod klubu majitelé vzít musí, oni mají obrovskou odpovědnost za život klubu. Přežili jsme odchody Honzy Bergra, Tomáše Řepky, Vráti Lokvence, Tomášů Sivoka a Rosického i mnohých dalších. Přežijeme i odchod Honzy Šimůnka. Žádnou radost z toho nemám, ale nikdo nám nic zadarmo nedá.

V této docela pochmurné náladě sleduji dnešní utkání. Honzu Šimůnka nahrazuje nová posila Miloš Brezinský. Nijak nevynikal, ale ani nezklamal. Po jediném tréninku bylo jeho nasazení riskem, ale nakonec si své odehrál. Od první minuty létají na hřišti jiskry. Ne nadarmo je trenérem domácích známý brusič Standa Levý. To, co hrál on, teď učí své ovečky. Jeden ostrý zákrok za druhým, paradoxem je, že v první dvacetiminutovce dostávají žlutou kartu Kajo Kisel a David Limberský. Hra nehezká, plná osobních soubojů, od vápna k vápnu, domácí kupodivu aktivnější. Chybí Horváthova myšlenka i přehled. A ještě více chybí střelba. Už při utkání s Libercem jsem tento nedostatek kritizoval, dnes to bylo ještě markantnější. Když už jsme se dostali na dostřel Daňkovy branky, tak místo střely následovaly přihrávky až do ztráty míče. To se opakovalo celý zápas. Pokud bych měl vyzdvihnout nějakého hráče, tak v domácím dresu Martina Filla, u nás Davida Limberského. Ostatní průměr. Po hodině hry je vyloučen domácí Smola po druhé žluté kartě. Chvílemi vůbec není znát, že hrajeme přesilovku. A když krátce před koncem odpustí sudí domácím penaltový zákrok na Máru Kuliče a pár minut poté nepochopitelně zahodí gólovou šanci Libor Došek končí zápas bezbrankovou remízou. Nutno dodat, že zaslouženou. Dnešní výkon si za rámeček nedáme.

Po zápase nesedáme do auta a můj spolucestující říká:“Nezávidím Ti, že budeš o tomto zápase psát referát!“ Ono skutečně nebylo téměř o čem napsat.

Ve středu to ale bude jiné. Už potřetí v krátké době hostíme kanonýry z Londýna. To bude jiná káva. Zájem o vstupenky je obrovský, vyprodaná Letná požene naše kluky do boje s favorizovaným soupeřem. Přeji si, aby povzbuzování našich borců bylo v duchu Fair play a slušného a kulturního chování. V Evropě totiž nemáme nejlepší zvuk a tak vedení UEFY zcela mimořádně vysílá na tento duel tři delegáty. A ti se s námi určitě párat nebudou. Následné tresty by dopadly nejen na Spartu, ale především na její slušné fanoušky. Předloňský trest budiž výstrahou. Přijďte podpořit Spartu v jejím boji, ale nezapomeňte na slušnost a dobré mravy. Historie Sparty nás k tomu zavazuje!


Statistika zápasu:


FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 0:0


Žluté karty: Fillo, Müller, Smola, Trapp, Malár, Procházka, Zakopal - Limberský, Kisel, Matušovič, Rezek
Červené karty: Smola
Rozhodčí: Kocián - Wilczek, Gallo
Diváci: 7 887

Sestava Plzně: M. Daněk - V. Procházka, J. Zakopal, M. Müller, M. Smola - P. Trapp, T. Rada, M. Jarolím (63. V. Malár), P. Šíma - M. Fillo (80. P. Malcharek), M. Psohlavec (58. M. Smejkal). Trenér: Levý

Sestava Sparty: T. Poštulka - Z. Pospěch, M. Brezinský, M. Kadlec, J. Kladrubský - M. Abraham (89. J. Rezek), K. Kisel (67. I. Žofčák), L. Hušek, D. Limberský (62. M. Matušovič) - L. Došek, M. Kulič. Trenér: Bílek